Su İçi Terapi – Halliwick (WSTH) Kursu: Tanım

Su İçi Terapi (WST) Halliwick’in 10 adımlı yüzme metodu programı ile yapılan bir aqua terapidir. Halliwick , suyun akışkan mekanik özelliklerini kullanan alıştırmalar için ön eğitim olarak kullanılır. Halliwick’in on adımlıprogramı mühendis James McMillan tarafından geliştirilmiştir. O ilk 6 adımı, hastaya düşme cesareti ve kalkma becerisini öğretmek için ön hazırlık olarak tanımlamaktadır. Bu hususlar, su ortamının kısıtlılıklarını kullanıldığı, hastanın spesifik sorununa yönelik egzersiz ve aktiviteler için temel olan suda kendi kendine etkinlik  ile ilişkilidir. Bu kısıtlamalardan bazıları akışkanlar mekaniği ile ilgilidir: akış koşullarının kullanımı (türbülans), iletim dalgaları ve metacentric etkiler (yerçekimi ve yüzdürme kuvveti değişiminin kullanımı). 10 Adım Programı pediatride yaygındır.

WST, 1974’te McMillan’dan Bad Ragaz’ın ve İsviçrede (Kliniken Valens) komşu rehabilitasyon merkezinin tıp merkezinde bir su araştırması grubu kurması istendiğinde geliştirmeye başlamıştır.  O ve gruptaki fizyoterapistler, araştırma grubu üyelerinden biri olan Urs Gamper tarafından yazılan Almanca kitap olan “Wasserspezifische Therapie und Training” de tanımlanan egzersizler geliştirdiler. Bu kitap bugünkü web sitesine modernize edilmiştir.www.waterspecifictherapy.org

WST seçimi (egzersizler ve aktiviteler) kısmen dış kanıtlara dayanan klinik bir sürecinin sonucudur.  Su terapisi, çoğunlukla belirli bir kasiskelet problemi olan  hastalar için en iyi müdahale olarak seçilir.

Müdahale hastaların aktivitesini gerektirdiğinde ve hedefler ICF’nin işlev seviyesinde olduğunda: WST, Nörolojik hastalarda klinik olarak kanıtlanmış sonuçlar doğurur (Scarano 2012, Tripp 2013, Fumari 2014). WST’de klinik bir soru olabilir: ” ataxic bir hastada merkezi kararlılığı sağlamak için metacentric etkiler kullanılabilir mi?”
Belki de daha önemlisi, WST ve orijinal Halliwick grup etkinliklerinin (WSTH) kombine yaklaşımının neuroprotective egzersizlerin çağdaş çerçevesine mükemmel uymasıdır: sürekli aerobik aktivitelerin ve çevresel zenginleşmenin bir kombinasyonu.

Kazanımlar: 
Kurstan sonra katılımcılar şunları yapabilecek duruma gelirler:

 1. WSTH’yi kanıta dayalı uygulama ve ICF ile ilişkilendirme yapabilir
 2. Engelli ve engelsiz kişilerin denge problemlerini tanır
 3. Sudaki kişileri etkili bir şekilde yönetir
 4.  Ortopedik, nörolojik ve romatizmal hasta popülasyonları için ICF’nin her seviyesinde WST egzersizlerini ve aktivitelerini uygular
 5. WSTH’yi nöroprotektif egzersiz olarak uygular
 6. Bir tedavi programı tasarlamak için motorlu öğrenmenin uygun kurallarını ve suyun geri bildirimini kullanırWSTH’nin akışkan mekanik ilkelerini açıklayabilecektir.
 7. Nörolojik, ortopedik ve romatizmal hastalar için tedavi programları  tasarlar
 8. Suda WST-ICF değerlendirmesini kullanır
 9. Klinik ölçme araçlarına giriş ve arazide denge değerlendirmesinin kullanabilme.

Bu kursun bitiminde yapılacak sınav ile katılımcılara uluslararası geçerliliği olan sertifika verilecektir.

 

ICF = International Classification of Functioning, Disability and Health (WHO, 2001)

Biten Projeler

 • Stichting Childs Play
 • Selçuklu Belediyesi Otizm ve Down Sendromlular Yaşam  Merkezi
 • Cello
 • Hippoterapi Kongresi
 • 1-5 Ekim 2018- Ankara, Animal Assisted Interventions (Hippoterapi Kursu)
 • Su İçi Terapi – Halliwick (WSTH) Kursu

Devam Eden Projelerimiz

 • Triple a Domotics

Hizmetlerimiz »


Johan LAMBECK,
Mesleki Deneyim:

Johan Lambeck klinik muhakeme ve uygun müdahale stratejisini de içerecek şeklide bir akua terapi sunar. Müdahale stratejileri, havuzda kullanılan özel uygulamaları içerir. Onun havuz uygulamaları hasta ve tedavi odaklıdır. Dünyanın farklı yerlerinde eğitimler veren Lambeck,  uluslararası ağları, yayınları ve ICEBAT konferanslarının bilim başkanı olarak da güncel ve ulaslararası düzeyde yüksek kalitede hizmetler sunmaktadır. Kurslar, öğrencilere mevcut araştırmaların, karar vermeyi destekleyen süreçlerin, klinik akıl yürütmenin, problem çözme ve akua terapide hedef koymayı sağlayan vaka ile ilgili içeriklerin kapsamlı bir resmini kapsar. Her dersin temelinde “akıl yürütme ve yap-öğren” vardır. Johan Lambeck, Hollanda’daki PT., BHS., Cert Hydr UK’in Akua Terapi Direktörüdür ve burada ders vermektedir. Ayrıca, İsviçre-Valens’teki International Akuatic Therapy Faculty ‘nin eş kurucusu olup, alanında dünyaca ünlü, ileri düzey Akua Terapi  Çalışmalarının da koordinatörüdür. Johan aynı zamanda İspanya’daki  the University of Castilla-La Mancha (Toledo) da misafir öğretim elemanıdır.
1979-1997 yılları arasında Hollanda Nijmegen Sint Maartenskliniek’te hem yetişkinlerin hem de çocukların kas-iskelet sistemi hastalıklarında uzmanlaşmış olan akua terapiden sorumluydu. 2006 yılından 2016 yılına kadar Belçika, Leuven Üniversitesi, Kinesiology and Rehabilitation Sciences Fakültesi’ndearaştırmacı olarak çalışmış ve   Erasmus AB projesi olan “Akuaevidence / Akuaoutcome” nın eş sorumlusu olmuştur. 6 kitap, 3 web tabanlı kitap ve 40’dan fazla yayınlanmış makalenin yazarı/ortak yazarıdır.Uuluslararası hakemli dergilerde akua terapi konusundaki makalelerinin RG faktörü 22,84; alıntı sayısı 278 ve h-index 8’dir. 1998’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Akua Terapi  alanında profesyonel olarak tanınmıştır. 2005 yılına Cochrane üyesi olmuş ve Health Benefits group of theDrafting Committee on the WHO ‘da başkanlık yapmıştır. 2010 yılı başına kadar the Akuatic Physical Therapy Network (the World Confederation Physical Therapy (WCPT) için birincil iletişim kişisi olmuştur. 2016’da Çin Rehabilitasyon Araştırma Merkezinin Onursal Danışmanı ve aynı zamanda IATA-Çin Onursal Başkanı olmuştur. 1983’ten beri Dünya çapında 51 ülkede 950’den fazla akua terapi semineri vermiştir.
Daha Detaylı Bilgi İçin Bakınız:
http://www.linkedin.com/pub/johan-lambeck/25/9/43a
http://www.halliwick.net/en/testimonials