HALLIWICK-WATER SPESIFIC THERAPY MODÜL 1 30 Haziran,1/2/3/4 Temmuz 2021

Su İçi Terapi – Halliwick (WSTH) Kursu: Tanım

Su İçi Terapi (WST) Halliwick’in 10 adımlı yüzme metodu programı ile yapılan bir aqua terapidir. Halliwick , suyun akışkan mekanik özelliklerini kullanan alıştırmalar için ön eğitim olarak kullanılır. Halliwick’in on adımlıprogramı mühendis James McMillan tarafından geliştirilmiştir. O ilk 6 adımı, hastaya düşme cesareti ve kalkma becerisini öğretmek için ön hazırlık olarak tanımlamaktadır. Bu hususlar, su ortamının kısıtlılıklarını kullanıldığı, hastanın spesifik sorununa yönelik egzersiz ve aktiviteler için temel olan suda kendi kendine etkinlik  ile ilişkilidir. Bu kısıtlamalardan bazıları akışkanlar mekaniği ile ilgilidir: akış koşullarının kullanımı (türbülans), iletim dalgaları ve metacentric etkiler (yerçekimi ve yüzdürme kuvveti değişiminin kullanımı). 10 Adım Programı pediatride yaygındır.

WST, 1974’te McMillan’dan Bad Ragaz’ın ve İsviçrede (Kliniken Valens) komşu rehabilitasyon merkezinin tıp merkezinde bir su araştırması grubu kurması istendiğinde geliştirmeye başlamıştır.  O ve gruptaki fizyoterapistler, araştırma grubu üyelerinden biri olan Urs Gamper tarafından yazılan Almanca kitap olan “Wasserspezifische Therapie und Training” de tanımlanan egzersizler geliştirdiler. Bu kitap bugünkü web sitesine modernize edilmiştir.www.waterspecifictherapy.org

WST seçimi (egzersizler ve aktiviteler) kısmen dış kanıtlara dayanan klinik bir sürecinin sonucudur.  Su terapisi, çoğunlukla belirli bir kasiskelet problemi olan  hastalar için en iyi müdahale olarak seçilir.

Müdahale hastaların aktivitesini gerektirdiğinde ve hedefler ICF’nin işlev seviyesinde olduğunda: WST, Nörolojik hastalarda klinik olarak kanıtlanmış sonuçlar doğurur (Scarano 2012, Tripp 2013, Fumari 2014). WST’de klinik bir soru olabilir: ” ataxic bir hastada merkezi kararlılığı sağlamak için metacentric etkiler kullanılabilir mi?”
Belki de daha önemlisi, WST ve orijinal Halliwick grup etkinliklerinin (WSTH) kombine yaklaşımının neuroprotective egzersizlerin çağdaş çerçevesine mükemmel uymasıdır: sürekli aerobik aktivitelerin ve çevresel zenginleşmenin bir kombinasyonu.

Kazanımlar: 
Kurstan sonra katılımcılar şunları yapabilecek duruma gelirler:

  1. WSTH’yi kanıta dayalı uygulama ve ICF ile ilişkilendirme yapabilir
  2. Engelli ve engelsiz kişilerin denge problemlerini tanır
  3. Sudaki kişileri etkili bir şekilde yönetir
  4.  Ortopedik, nörolojik ve romatizmal hasta popülasyonları için ICF’nin her seviyesinde WST egzersizlerini ve aktivitelerini uygular
  5. WSTH’yi nöroprotektif egzersiz olarak uygular
  6. Bir tedavi programı tasarlamak için motorlu öğrenmenin uygun kurallarını ve suyun geri bildirimini kullanırWSTH’nin akışkan mekanik ilkelerini açıklayabilecektir.
  7. Nörolojik, ortopedik ve romatizmal hastalar için tedavi programları  tasarlar
  8. Suda WST-ICF değerlendirmesini kullanır
  9. Klinik ölçme araçlarına giriş ve arazide denge değerlendirmesinin kullanabilme.

Bu kursun bitiminde yapılacak sınav ile katılımcılara uluslararası geçerliliği olan sertifika verilecektir.

KURS ÜCRETİ : 3500 tl