4/13 Eylül 2019 Yalova, Autisme Master Week

Özel Eğitim ve Otizm Farkındalık Eğitim Programı’nın açılışı Uygulama Oteli Konferans Salonu’nda yapıldı.

Program açılışına Yalova Valisi Sayın Muammer Erol, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Özel eğitim ve Kaynaştırma Daire Başkanı Fikret Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tosun, Proje Koordinatörü Yavuz Kütük, Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şükrü Torun, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcıları Ahmet Aydın ve Hüseyin Çibir, şube müdürleri ve öğretmenler katıldı.

      Eğitim Programı, Proje Koordinatörü Yavuz Kütük ve Prof. Dr. Şükrü Torun tarafından Yalova genelindeki Özel eğitim ve Otizm alanında çalışan 162 öğretmene verilecek.

      Eğitim süresi boyunca, Otizmde davranışların tanımlanması, otizmli çocukların gelişimi, öğrenme teknikleri ve otizmli çocukların sorunlarını aşmada ne tür yollar izleyecekleri farklı düşünebilme ve farklı algılama, otizmli çocukların problem davranışları ile baş etme, olumlu davranışlar kazandırma,  problemli davranışlarla mücadele yöntemleri, otizmli çocuklarla uygulamalı olarak nasıl birlikte çalışacakları öğretilecektir.

      Amsterdam Autisme Academie’si Yalova Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde başta Otizm Spektrum Bozukluğu olmak üzere özel eğitim ve rehabilitasyon alanlarında 162 özel eğitim öğretmenine verilecek.

     İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun’un açılış konuşmasını yaptığı programda, 2019-2020 eğitim öğretim yılın başladığı bu günlerde il olarak öğretmen eğitimlerimize ağırlık verdik. En önemlilerimiz Özel çocuklarımızın eğitimi için Sayın Valimizin büyük katkı sunduğu, proje koordinatörümüzün yurt dışı bağlantılarıyla alanında uzman hocalarımızla görüştüğü Türkiye’de ilk olan programı burada başlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizlere emanet edilen özel çocuklarımızın eğitimini daha kaliteli bir şekilde sürdürmeye çalışacağız. 2023 eğitim vizyonumuzun özel eğitim alanındaki çalışmaları minvalinde Yalova’daki 132 özel çocuğumuz için birçok eğitim planladık ve planlamaya da devam ediyoruz. Tekrar projenin ortaya çıkarılmasında baştan itibaren projenin tüm evrelerinde bizlere katkı sunan Sayın Valimize, proje koordinatörümüze teşekkür ediyor, etkinliğimizde yanımızda olan Daire Başkanımıza şükranlarımızı sunuyor, eğitimin başarılı olmasını temenni ediyorum” dedi.

      Valimiz Sayın Muammer Erol: “Özel Eğitim ve Otizm eğitim Programı Proje Koordinatörümüz Yavuz Bey’in Bilgi ve tecrübesiyle, yaptığı işe gönlünü koymasıyla önem ve özellik arz ediyor. Projemizle eğitimi ilimize getirmenin faydalı olacağını ümit etmiyorum, biliyorum. Öncelikle bunun altını çizmek istiyorum” dedi.

     Öğretmen arkadaşlarımızın eğitim talebi üzerine, özel eğitim ve otizm alanında niteliklerini arttırmak, gelişimlerine destek olmak amacıyla böyle bir programı alanında uzman olan Belçika’dan gelen Amsterdam Otizm Akademisi Proje Koordinatörü Yavuz Kütük’e, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ali Tosun’a, Şükrü Hocam’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye belirtti.

     Bakanlık olarak 402 bin özel eğitim öğrencisine hizmet verildiğini belirten Daire Başkanı Fikret Yılmaz, “Böyle bir eğitim programını duyunca gerçekten çok etkilendim. Hizmet içi eğitimlerimizin yanında yerelde de Özel Eğitim konusunda daha çok kişiye ulaşmak adına, eğitim sayılarını artırarak, hepimiz için ülkemiz adına birçok şeyi değiştirmiş olacağız.” dedi.

      Proje Koordinatörü Yavuz Kütük,Özel Eğitim ve Otizm Farkındalık Eğitim Programı oluşumunda ki çalışmalarımız ve böyle bir projeyi Türkiye ye kazandırmasındaki katkılarımızdan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

http://www.yalova.gov.tr/valimiz-muammer-erol-ozel-egitim-ve-otizm-farkindalik-egitim-programinin-acilisina-katildi

http://yalova.meb.gov.tr/www/ozel-egitim-ve-otizm-farkindalik-egitim-programi/icerik/2927

      Program 4-13 Eylül tarihleri arasında devam edecek.